De betekenis van de Achterhoekse vlag zit in het landschap: de lichtgroene en donkergroene vlakken staan voor de weilanden en bossen, en het kronkelende kruis voor de wegen met bomen erlangs. Paul Heutinck uit Winterswijk ontwierp de vlag, die in de zomer van 2018 bij de Zwarte Cross in Lichtenvoorde werd gepresenteerd.

Het ontwerp verbeeldt het coulisselandschap van de Achterhoek, van bovenaf gezien. Volgens de initiatiefnemers op achterhoeksevlag.nl zijn de groene vlakken een gestileerde weergave van de weilanden en bossen.
Het kruis loopt niet recht, maar buigt mee tussen de vlakken. Het stelt de kronkelende wegen voor met bomen langs de kant, en staat voor verbinding en eenheid. Daarnaast heeft de Achterhoekse vlag een betekenis die verder gaat dan het landschap: het ontwerp verwijst ook naar de eigenzinnigheid en de kracht van de Achterhoeker. Ontwerper Paul Heutinck zei tegen de NOS dat zijn vlag "de Achterhoek in een notendop" is.
De streekvlag bestaat uit twee tinten groen met een kruis dat erdoorheen kronkelt. Er staat geen tekst of slogan op. Volgens Flags of the World wilde de jury juist een krachtige vlag zonder slogan, die mooi is door zijn eenvoud.
Die eenvoud maakt de vlag goed herkenbaar, ook op afstand in een vlaggenmast. Juist doordat er geen tekst op staat, blijft de betekenis van de Achterhoekse vlag in één oogopslag te lezen: groen land, kronkelende wegen. De exacte kleurcodes staan op de downloadpagina van achterhoeksevlag.nl.
Brouwerij Grolsch en de Zwarte Cross namen het initiatief voor een eigen vlag van de Achterhoek. De Achterhoek is geen provincie en heeft geen eigen bestuur dat een vlag kan vaststellen. In plaats van zelf een ontwerp te kiezen, lieten de initiatiefnemers de Achterhoekers de vlag zelf bedenken.
De ontwerpwedstrijd leverde 475 inzendingen op en 380.000 stemmen. Een jury van zeven mensen koos daarna uit de beste ontwerpen de vlag van Paul Heutinck. Volgens Flags of the World was de presentatie op 10 juli 2018, en volgens de Zwarte Cross werd de vlag tijdens de persdag van het festival voor het eerst gehesen.
De NOS meldde in januari 2019 dat de eerste 1.500 vlaggen tijdens het festival uitverkocht waren. Ondertussen waren er zo'n 4.500 verkocht.
Nee, het is geen officiële vlag, want de Achterhoek heeft als streek geen eigen bestuur dat een vlag kan vaststellen. Toch gebruiken veel Achterhoekse gemeenten de vlag inmiddels, en voor de betekenis van de Achterhoekse vlag maakt een officiële status niets uit. Volgens de Rijksoverheid is er bovendien geen wet die bepaalt hoe u moet vlaggen, dus u hangt de streekvlag uit wanneer u dat wilt.
Stichting PakAn heeft de ontwerprechten vrijgegeven, zodat iedereen het ontwerp mag gebruiken. Daarvoor gelden een paar eenvoudige spelregels, die op achterhoeksevlag.nl staan. De Zwarte Cross vertelt dat de vlag op boerderijen, gemeentehuizen, clubhuizen en festivals hangt, en zelfs op de top van Mount Kenya is gezien.
In 2027 zijn er meerdere momenten waarop de streekvlag in de mast past. Op de Zwarte Cross heeft de Achterhoekse vlag een eigen betekenis, want daar werd hij gepresenteerd. Het festival vindt in 2027 plaats van 15 tot en met 18 juli op festivalterrein De Schans in Lichtenvoorde.
Groenlo viert in 2027 dat de stad 750 jaar stadsrechten heeft, gerekend vanaf 1277. Bij zo'n feest krijgt de betekenis van de Achterhoekse vlag als teken van verbinding extra gewicht. Volgens de Groenlose Gids werkt de groep Vier het Grolse goed aan de viering. In september volgt het Bloemencorso Lichtenvoorde, dat jaarlijks op de tweede zondag van september plaatsvindt.

Bij Dekker Vlaggen in Hardenberg vindt u de Achterhoekse vlag als mastvlag, als banier en als wimpel, en in elke uitvoering blijft de betekenis van het ontwerp hetzelfde. Welke vorm past, hangt af van waar de vlag komt te hangen.
| Uitvoering | Maat | Geschikt voor |
|---|---|---|
| Vlag Achterhoek | 100x150, 150x225 en 200x300 cm | Vlaggenmast van 5 tot 10 meter of gevel |
| NR 304 Achterhoekse vlag banier | 100x300 cm | Baniermast van 6 meter of gevelstok |
| NR 320 en NR 321 wimpel Achterhoek | 300 cm | Vlaggenmast, met of zonder stokje |
Het doek van de Achterhoekse vlag is van 115 grams glanspolyester en wordt mastklaar geleverd. Bij de Achterhoekse vlag als banier zit bovenaan een open tunnel van 7 cm. De wimpel NR 320 heeft een stokje, terwijl de Achterhoekse wimpel 100% stil zonder stokje en dus zonder getik wappert.
Er is geen goede of foute keuze tussen vlag, banier en wimpel. Twijfelt u over de maat? In de blog hoe groot moet mijn banier zijn staat welke banier bij welke mast past. Meer streken vindt u bij de regiovlaggen.
Paul Heutinck uit Winterswijk ontwierp de vlag. Zijn ontwerp won in 2018 een ontwerpwedstrijd van Grolsch en de Zwarte Cross, met 475 inzendingen.
Ja, Stichting PakAn heeft de ontwerprechten vrijgegeven, zodat iedereen het ontwerp mag gebruiken. Daarbij gelden een paar spelregels, die op achterhoeksevlag.nl staan.
Het kruis stelt de kronkelende wegen voor met bomen langs de kant. Het staat voor verbinding en eenheid in de Achterhoek.
Wilt u weten welke maat bij uw mast past? Stuur ons gerust een foto van de locatie, dan kijken wij vrijblijvend met u mee.